Ovogodišnje izdanje, pod sloganom “Ples kao vrata u druge dimenzije”, okuplja umjetnike iz Hrvatske i inozemstva, donoseći raznolik i inovativan program na brojne šibenske lokacije - od povijesnog trga do impresivnih tvrđava. Festival traje do nedjelje, a publiku očekuju izvedbe koje istražuju granice pokreta, tijela i prostora.
Zorana Mihelčić, umjetnička direktorica manifestacije, kaže kako je festival postao neizostavan dio ljetne šibenske tradicije, ali i više od samog plesa:
“Festival je puls kulture, jedinstveni jezik koji povezuje i pokretačka snaga koja Šibenik pozicionira na kartu važnih europskih kulturnih zbivanja. To je glas kulture koja oplemenjuje. Svake godine povijesne trgove, ulice i tvrđave pretvaramo u živuće pozornice, omogućujući umjetnosti da diše u samom srcu grada. Naš nepresušan izvor motivacije je interes za sudjelovanjem renomiranih kompanija i koreografa, nevjerojatna energija plesača, oduševljenje publike i zahvalnost mladih plesača za priliku koju im pružamo. To je spoznaja da stvaramo nešto zaista vrijedno.”
Zamjenik gradonačelnika Danijel Mileta pozdravio je okupljene u ime Grada Šibenika, istaknuvši kako Šibenik Dance Festival vidi kao manifestaciju s jasnom budućnošću te dodao kako će u tom razvoju uvijek imati punu podršku Grada Šibenika. Posebno je izdvojio središnji događaj na Tvrđavi sv. Mihovila, istaknuvši kako se iz godine u godinu tamo održavaju predstave koje pripadaju samom vrhu svjetske plesne scene.
Večer je otvorila portugalska Companhia de Dança de Almada s predstavom The Process of Burning in Reverse, u koreografiji São Castro. Djelo je posveta 100. obljetnici smrti Franza Kafke te kroz snažnu tjelesnu ekspresiju propituje motive birokracije, identiteta i umjetničkog nasljeđa - uključujući i sam čin spašavanja Kafkinih djela od zaborava, unatoč autorovoj želji da budu uništena.
“Šibenik je zaista čarobno mjesto. Iznimno nam je drago što smo se vratili, nakon prvog gostovanja 2023. godine. Ovog smo puta došli s predstavom ‘The Process of Burning in Reverse’, djelom za koje smo se nadali da će se savršeno uklopiti u atmosferu grada. Predstava je oživjela svijet Franza Kafke na šibenskim ulicama, dajući fizički oblik njegovim grotesknim likovima. Publiku smo pozvali da zakorači u nadrealan, sanolik prostor u kojem se briše granica između stvarnosti i fikcije što se, vjerujemo, savršeno podudara s povijesnim i tajanstvenim duhom Šibenika”, rekao je Bruno Duarte iz portugalske plesne trupe.
Program se nastavio izvedbama učenica Odjela za klasični balet i suvremeni ples iz Prve sušačke gimnazije.
“Izuzetna nam je čast sudjelovati na festivalu na kojem smo dosad kroz godine imali prilike vidjeti velika svjetska imena, plesne umjetnike i kompanije te koji podržava naš razvoj i rast, s obzirom na to da smo prva generacija suvremenog plesnog odjela Prve sušačke hrvatske gimnazije u Rijeci. Učenice su izvele djelo ‘Evokacija’, inspirirano ritualima i arhetipskim slikama, koje kroz devet plesačica, slavi žensku snagu te stvara vizualno-senzorni doživljaj u kojem je svaki pokret čin prisjećanja i oslobađanja”, rekla je Eleonora Magdalena Vrdoljak, koja ujedno i potpisuje koreografiju Evokacija.
Večer na pozornici ispred drevne Katedrale sv. Jakova veličanstveno je zatvorila izvedba domaćina i organizatora festivala, Plesnog teatra Sjene, s koreografijom njihove voditeljice Ivane Gović. Publika je sa zanimanjem pratila svaki pokret, a atmosferu su upotpunili i prolaznici koji su se zainteresirali te priključili plesnoj publici.
Nakon otvorenja, večer se nastavila ispred kluba Azimut, na popularnom Green Stageu, gdje je publiku oduševila Dora Šesto sa svojom rezidencijalnom izvedbom Funk Up. Plesačica je izjavila:
“Sretna sam što nastupam na Festivalu i što imam priliku plesati na pozornici na kojoj još nisam bila. Uzbuđuje me dijeliti svoj rad s novom publikom u novom prostoru. Predstava "Funk Up", čija je premijera bila u sklopu SubScene u Zagrebu, rezultat je rezidencije tijekom koje sam spojila pet solo točaka razvijenih u Bruxellesu u jednu cjelinu. Svaki solo nosi svoj ritam i emociju, a kroz improvizaciju se susreću i mijenjaju - ovisno o prostoru, vremenu i publici. Balansirajući između strukture i impulsa, ‘Funk Up’ istražuje slobodu pokreta, transformaciju tijela i odnos s publikom - uvijek u sadašnjem trenutku.”
Festival donosi još pet dana bogatog programa, a jedan od najiščekivanijih trenutaka stiže u srijedu kada će na Tvrđavi sv. Mihovila nastupiti renomirana Gauthier Dance Company iz Njemačke, s izvedbom Contemporary Dance 2.0.
Ulaznice za plesni spektakl na Tvrđavi sv. Mihovila dostupne su putem Eventima.
Večeras nas na Baroneu čekaju nastupi koji donose različite, ali podjednako snažne autorske glasove. Anja Miličić otvara večer introspektivnim solo radom Defining One’s Self, spoj breakdancea, housea, hip-hopa i suvremenog plesa. Slijedi sugestivna predstava PANOPTICON grčke koreografkinje Vasiliki Papapostolou, inspirirana konceptom nadzora i unutarnjih konflikata. Večer zatvara Salopette, koreografija u izvedbi Yellowbiz Art Collectiva, koja kroz fluidan duet istražuje granicu između bliskosti i samoće, uz nježnu elektronsku glazbenu podlogu i kostim koji simbolično prati zajednički put dvoje izvođača.
Ulaznice za večer na Baroneu dostupne su na poveznici.
Podsjećamo, ulaz na sve festivalske izvedbe - osim onih na Tvrđavama sv. Mihovila i Barone - je besplatan. Cijeli raspored festivala dostupan je na poveznici.
Uz glavni izvedbeni program, Šibenik Dance Festival donosi i niz popratnih sadržaja, poput jutarnjih radionica i seminara u kojima uživaju svi ljubitelji plesa - kako profesionalci, tako i oni koji tek otkrivaju čaroliju plesnog izraza.
Šibenik Dance Festival podupiru Grad Šibenik, Šibensko-kninska županija Ministarstvo kulture i medija, Turističke zajednice Šibenika i Šibensko-kninske županije, te NP Krka. Festival se održava u suorganizaciji s Tvrđavom kulture Šibenik, a međunarodna gostovanja ostvarena su u suradnji s Veleposlanstvom Portugala, Veleposlanstvom Države Izrael, Almada Dance Company (Compagnia de Dança de Almada) i International Dance Festivalom Quinzena de Dança de Almada (Portugal), Goethe-Institutom Njemačke (ogranak u Zagrebu), Institutom za umetničku igru iz Beograda te Talijanskim institutom za kulturu u Zagrebu. Gostovanje Gauthier Dance Company realizirano je u suradnji s Goethe-Institutom i uz potporu Ministarstva vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke.
Informacije o programu i festivalskim novostima dostupne su na službenoj web stranici Festivala, web stranici Tvrđave kulture Šibenik te na Instagram i Facebook stranicama festivala.
Tekst: Press
Fotografije: Valerio Baranović