Vlasnici kafića koji su svoje prostore opremili skupom ventilacijom kako bi u skladu s važećim zakonom o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda mogli ugostiti i pušače, zasad ne moraju strahovati od toga da će im nova vlast uskratiti dozvolu za pušenje. U studenom ove godine, naime, ističe rok u kojem države potpisnice Konvencije o nadzoru nad duhanom moraju osigurati zrak bez duhanskog dima u svim zatvorenim javnim i radnim prostorima, uključujući i ugostiteljske objekte. Postojeći je zakon, tvrde u Ministarstvu zdravlja, potpuno u skladu sa spomenutom konvencijom te ga do daljnjeg ne namjeravaju mijenjati.
"Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda kojim se u cilju zaštite zdravlja građana utvrđuju mjere za smanjenje i ograničavanje duhanskih proizvoda u potpunosti se primjenjuje, uzimajući u obzir i odredbe Okvirne konvencije Svjetske zdravstvene organizacije o nadzoru nad duhanom, odnosno preporukom Vijeća EU koja članicama preporučuje da do studenog 2012. osiguraju učinkovitu zaštitu od izlaganja duhanskom dimu i zatvorenim javnim prostorima", stoji u odgovoru što smo ga primili od Marijana Cesarika, zamjenika ministra zdravlja.
Bivši ministar zdravstva i danas tvrdi da primjena konvencije znači potpunu zabranu pušenja za sve javne, pa i ugostiteljske prostore.
- Preporuka je da se do kraja ove godine u svim javnim prostorima zabrani pušenje, to vam govori sve, kaže ministar Milinović.
U resornom je ministarstvu do 30. prosinca 2011. zaprimljeno ukupno 8.179 zahtjeva za izdavanjem dozvola za takve prostore, a većina ih je i odobrena. Rješenje o statusu pušačkog dobilo je dosad 7.579 lokala, a dozvolu za odvojeni pušački prostor njih 360. Odbijenicu je dobilo oko 200 ugostitelja koji nisu ispunili zakonom propisane uvjete.
Dozvola pušenja za tisuće kafića osigurala je dobru primjenu zakona: otkako je 2008. stupio na snagu, sanitarni su inspektori obavili ukupno 17.315 kontrola po kafićima i restoranima. U tri godine primjene tog zakona, zbog gosta zatečenog s cigaretom tamo gdje pušenje nije dopušteno izrečeno je tek 57 mandatnih kazni i podneseno 78 optužnih prijedloga nadležnim prekršajnim sudovima.
Potpuna zabrana pušenja u javnim prostorima, uključujući restorane i kafiće, na snazi je tek u manjini europskih država - u Grčkoj, Irskoj, Latviji, Španjolskoj, Velikoj Britaniji i na Cipru. Ostale su države, slično kao Hrvatska, pušače smjestile u posebne prostore za pušenje, dok su bez zabrane pušenja u restoranima i lokalima danas još samo Češka i Mađarska.
Milinović strogo pa liberalno
Milinović strogo pa liberalno Tumačenje ministarstva zdravlja suprotno onome što je svojedobno tvrdio bivši ministar zdravstva Darko Milinović, koji je savjetovao ugostitelje da se ne upuštaju u skupe investicije i ne ugrađuju posebnu ventilaciju jer im ona od 2012. godine zbog primjene konvencije ionako više neće biti potrebna. Svoj je rigorozni zakon kojim je uveo potpunu zabranu pušenja Milinović 2009. godine pod pritiskom ugostitelja ipak liberalizirao, dopustivši malim kafićima status pušačkog objekta, a onima iznad 50 četvornih metara posebnu prostoriju za pušenje s ventilacijom koja osigurava stalnu izmjenu i filtriranje zraka.
Izvor: Ljerka Bratonja Martinović / Zadarski list